YABANİ OT SORUNUNA FarmWise İLE ÇÖZÜM

Tarımı otomatik olarak yapılan bir işlem haline getirmek, tarımda ki çeşitliliğin ve ilgili görevlerin sayısı değerlendirmeye alındığında bu durumun oldukça karışık bir hal alacağı söylenebilir. Günümüz teknolojisini ele aldığımızda bazı robotik şirketlerin söz konusu karışıklığı ortadan kaldırdığını ve insan gücünün yapabileceği işlerden çok daha iyi şeyler başararak bu tarzda ki karışık görevleri gerçekleştirebileceği doğrudur. Bu gibi konularda ön planda olan ABD merkezli girişimci FarmWise tarım alanında çiftçilerin en büyük sorunlarından biri olan yabani ot problemine sahip olduğu robotik araçlar ile çözüm getirmektedir.

Thomas Palomares ve Sebastian Boyer tarafından 2016 yılında hayata geçirilmiş olan FarmWise projesi, yatırım turunda 14.5 milyon dolar yatırım almıştır. Bu robotik araçların şu anda protipi üretilmektedir. Devasa kereste taşıyıcılarını andıran bu araçlar ürün içinde ki yabancı otlar ile alakalı zemin taraması yaparak yabancı otları dikkatli bir şekilde sökmeyi sağlarlar.

Sebastian Boyer bu robotların her birinin günde yaklaşık 400 bin yabancı ot sökümü gerçekleştirdiğini açıkladı. Bu durum insan gücü ile kıyaslandığında arada ki fark gözler önündedir. Bu sayede tarım alanında çiftçiler önemli bir gelişme kaydetmiş olacaklar. Boyer, yapmış olduğu açıklamanın devamında çiftçilere hem daha fazla işlem yapmaları konusunda hem de ekim konusunda yardımcı olma noktasında tescilli bitki tespit ölçeği ile derinliğini artırdıklarına dair çalışmalar yaptıklarını ifade etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir