ÜNİVERSİTELİ ÇİFTÇİLERE 100 BİN TL HİBE

Su ürünleri, gıda, tarım, hayvancılık ve ormancılığın yüksekokul ya da lisans bölümlerinden mezun olmuş öğrenciler için kırsal kalkınma destekleri bünyesinde devlet tarafından 100 bin tl hibe verilecektir. Hibe desteği için pilot il olarak 4 il belirlenmiştir. Hibe desteği bu illerde uygulanacak olup başarılı olunması halinde diğer illerde de yaygınlaştırılacaktır. Pilot iller İzmir, Düzce, Mardin ve Amasya’dır. Hibe desteği’ nin amacı kırsal alanda ikamet eden ya da kırsal kesimlerde yaşayacağına söz veren kişiler sayesinde üretimde verimliliği artırmayı ve kaliteyi yükseltmeyi hedeflemektedir.

Proje doğrultusunda sağlanacak destekler su ürünleri, tıbbi aromatik bitkilerin üretimi, yöresel tarım ürünleri, hayvansal ve bitkisel ürünlerin üretimi, depolanması ve paketlenmesi yönüne gelişecektir. Kırsal alanda yaşamaya ve tarımla uğraşmaya yönlendirilen gençler bunların yanı sıra sürdürülebilir yatırımlar sayesinde mevcutta ki işletmelere de örnek olması hedefleniyor. Üniversiteli gençler kırsal alanda yaşamaya yönlendirilirken gençlerin ihtiyaçlarını karşılama konusunda da bazı çalışmalar söz konusudur. Örneğin; köylerin yanı başına güvenli, yaşanılabilir konutlar inşa edilecek. Kırsal kesimde ki hayat standartlarının iyileştirilmesi içinde kırsal kalkınmaya dair çalışmalar yapılacak.

Hibe desteğinden hangi projeler yararlanabilir?

Üniversiteli çiftçilere 100 bin tl hibe 2019-2020 yıllarında 4 pilot ilde yaşayan ya da yaşamaya söz veren kişilere verilecek. Hibe desteği alacak kişilerin aşağıda yer alan proje alanlarından birini tercih etmesi gerekmektedir. Bunlar:

  • Bitkisel üretime dair projeler,
  • Hayvansal üretime dair projeler,
  • Tıbbi aromatik bitkiler ve yöresel tarım ürünlerinin üretimi ile alakalı projeler,
  • Su ürünleri üretimine dair projeler,
  • Bazı gruplandırılmış ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projeler şeklindedir. 

One Comment

  • Gariban çiftçi dedi ki:

    Üniversite okuyorsa çiftçi değildir..çiftçi ise üniversite okumamıştır ….bu nasıl bir karar ve yasa yani yıllanmış köylü okumayan köylü ilkokul mezunu olanlar ölsün bitsin yok olsun ….zaten hiçbir zaman bizleri görmediniz her ortamda görmezden geldiniz ..4 çocuk okutuyorum arazim kısıtlı olduğu için hazineye ait toprak talebinde bulunmak için yüzlerce dilekçede bulundum sonuç sıfır ….500 dönümü olanlar hazine arazilerini parsel parsel alıyor Ekiyor bize birşey yok ….Birgün avm lerden sebzeyi meyvayı tane ile alınca aklınıza biz gelicez ama o gün biz olmayacağız😡

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir