TOPRAKSIZ TARIMLA SUDA YETİŞTİRİLEN BİTKİLER

Growponics Sera Teknolojileri Türkiye Genel Müdürü Harun Malkoçlar, İzmir- Ovacık ilçesinde ortağıyla birlikte topraksız tarım yapmaktadır. Proje 3 aşamalıdır ve 4 bin 500 metrekarelik kapalı alanda geliştirilmeye çalışılmaktadır. Proje sayesinde topraksız tarımda suda bitki yetiştirme tekniğini Türkiye’ ye yaygınlaştırarak sebze ithalatının önüne geçmek hedeflenmektedir. Serada yaprağı yenilebilir bütün yeşilliklerin üretimi yapılmaktadır.

Suda bitki yetiştirme nasıl yapılmaktadır?

Topraksız tarım alanında suda bitki yetiştirmeye dair en ileri teknolojiyi kullanan şirket Growponics şirketidir. Şirketin merkezi İngiltere’ dedir. Yapmış oldukları seracılık ülkemizde yapılan seracılıktan oldukça farklıdır. Bu sera tesisinde tamamıyla suya endeksli işlemler yapılmaktadır. Yani yapılan tarım tamamen su ile temas halindedir. Deep Water Culture metodu olarak adlandırılan bu topraksız tarım uygulamalarında şu an dünya üzerinde ki en ileri teknoloji kullanılmaktadır. Topraksız tarım seraları tasarlanarak sebze üretim tesisleri kurulmaktadır. Serada aromatik bitkilerin üretimine de yer verilmektedir. Yılın 12 ayında ürün alınıyor. Serada bütün ölçümler otomatik olarak yapıldığı gibi akıllı bir teknoloji ile sera yönetimi sağlanmaktadır.

Suda bitki yetiştirme teknolojisinde herbisit, pestisit gibi ilaçların kullanımına gerek kalmıyor. Toprak maddesinin içinde olan her şey su içine de ekleniyor. Suyun içine katılan maddeler klor gibi zararlı değil. Bunun yanı sıra su israfı da yapılmıyor. Geri dönüşüm için kullanılıyor. Seralarda biyoyakıt ya da güneş enerjisi için kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir