TOPRAKSIZ TARIMDA ÇİLEK YETİŞTİRCİLİĞİ

Toprakta yapılan çilek yetiştiriciliğinde toprakta ki zararlılardan dolayı yıl içerisinde birçok hastalık ile mücadele edildiği gibi verim düşüklüğü ve bitkisel kayıplarda meydana gelmektedir. Bu sorunlar ile savaşabilmenin birçok yolu vardır. Fakat bunlar çiftçiler açısından epey bir maliyet gerektirdiğinden üreticiler alternatif çilek yetiştiriciliğine yönelmektedir. Ülkemizde son dönemlerde oldukça popülerlik kazanmış ve verim, maliyet açısından kar ettirmeyi sağlayan topraksız tarımda çilek yetiştiriciliği üreticiler için önemli bir gelir kaynağı haline gelmiştir.

Topraksız tarımda kullanılan cocopeat, Hindistan cevizi kabuğunun bazı işlemlerden geçirilip topraksı bir yapı elde edilmesi sağlanarak tarım için kullanıma uygun hale getirilmiş bir maddedir. Cocopeat pH değeri 5.8- 6.5 arasındadır ve tamamıyla organik bir yapı içermektedir. Cocopeatlar su tutma yönünden büyük avantaj sahibi olduğundan topraksız tarımda da üretim için üreticilere büyük oranda destek olmaktadır. Cocopeat blokları işlenme aşamasında sıkıştırılarak oluşturulduğu için belli oranlarda su girişi sağlandığında şişme yaparak topraksı yapı halini alır ve bitkinin susuz kalmasını engeller.

Topraksız tarımın avantajları

Topraksız tarımda çilek yetiştiriciliği yaparken her şey üreticinin kontrolü altında olduğu için hem ürün çeşitliliğinin artması hem de verimin yüksek oranda olması sağlanılabilir. Topraksız tarımda çilek yetiştiriciliğinin her açıdan avantajı vardır. Örneğin; kış aylarında serada çilek yetiştiriciliği yaparsanız piyasaya yüksek bir maliyet ile sürerek iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra toprakta bulunan zararlı nematodlar, toprak kökenli patojenler gibi zararlılar ile uğraşmayacağınızdan daha yüksek verim elde edebilirsiniz. 1 dekar alana ortalama 20.000’ in üzerinde çilek fidesi dikebilirsiniz. Fakat topraksız tarımda çilek yetiştiriciliği yaparken hem maliyetleri düşürmek hem de iyi bir gelir elde etmek istiyorsanız tesis kurulumundan itibaren düzenli ve planlı bir şekilde ilerlemeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir