TOPRAKSIZ TARIMA SMART GARDEN SİSTEMLERİ

İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aşkar’ ın yönettiği, yüksek lisans öğrencisi Mert Kalaycı tarafından geliştirilen Smart Garden projesinde topraksız tarıma sağlayacağı kolaylıklar yer almaktadır. Bu proje sayesinde birçok ürün topraksız tarım ortamında Led ışıkları altında yetiştirilebilmektedir. Smart Garden projesinin amacı minimum alanda maksimum verim sağlayan, Led teknolojisine sahip hidroponik ve aeroponik üretim tesisi elde etmektir.

Smart Garden sisteminin avantajları

Smart Garden sistemi sayesinde bitki yetiştirme noktasında %95 oranında su tasarrufu sağlanmaktadır. Yaz- kış aynı miktarda üretim yapılabilecektir. İhtiyacı olan enerjiyi sistem kendine kendine üretme özeliğine sahiptir. Smart Garden projesi dikey tarım ile birleştirildiğinde normal üretime nazaran 30 kat verim artışı elde edilebilmektedir. Smart Garden sistemi tablet ve akıllı telefonlar üzerinden takip edilebilmektedir.

Sistemde kullanılan LED teknolojisi sayesinde normale göre 2.5 kat daha hızlı büyüme sağlandığı gibi her modül üzerinde farklı bitki çeşidi yetiştirme imkanı da vardır. Sisteme eklenecek güneş panelleri sayesinde sistem için gerekli elektrik ihtiyacının bu panellerden karşılanması amaçlanmaktadır. LED aydınlatma sisteminin geliştirilmesi ve yapılacak iklimlendirme kontrolü ile bütün mevsimlerde verim artışının maksimum seviyeye ulaşmasını sağlayan bir tesis geliştirilmiş olacak. Smart Garden sistemi topraklı tarım ile karşılaştırılmaya alındığında en az 30 kat verim artışı elde edildiği söylenebilir. Çiftçiler için büyük öneme sahip bu proje sayesinde her yerde üretim yapılabilecek ve gelir artışı normale göre çok daha fazla olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir