Tarımda Çiftçinin 2020 Yılı İçin Beklentileri

2019 yılında özellikle tarım destekleri ile birlikte yoğun bir yılı geride bıraktık. Şimdi geçmiş dönemde elde edilen bilgiler ışığında ve tecrübeler kapsamında, 2020 yılında neler olacağını tahmin etmek burada önemlidir. 2020 yılı içerisinde bu programa verilen destek önemli oranda artacak. En başta da 2019 yılında 16 milyar 974 milyon zira mevcut tarımsal destekler karşımıza çıkarken, özellikle yüzde 24.9 artış ile birlikte 21 milyar 68 milyon liraya yükselen bir meblağ ile karşı karşıya olacağız. Gerçekten 2020 yılı bütçesi içerisinden hatırı sayılır bir rakamın tarım destek için ayrıldığını burada görmek mümkün olacaktır.

Zorlu şartlarda çiftçilik hizmetini sürdürmek ve bu devlete fayda sağlamak isteyen insanların, buradaki mevcut destekleme fırsatları ile birlikte iyi bir şansa sahip olmaları mümkün olacaktır. 2020 yılı öncesinde bütçe çalışmalarında tarımsal destekleme konularına ayrılan kaynakların 22 milyar lira olarak açıklanmış olduğunu söylemek gerekir. Tarımsal destekleme konusunda yapılan çalışmalarla birlikte, tarım ve hayvancılığın özellikle buradaki destek çalışmaları ile daha randımanlı bir sonuç ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. İnsanların temel ihtiyaçlarını karşılama noktasında, tarım faaliyetlerinin devamlılığı gerçekten önemlidir. Özellikle de yüksek rakamlarda maliyetler ortaya çıkarken, bu işin sürdürülebilir olması gerçekten önemlidir.

2019 yılında 4 milyar 693 milyon lira gibi bir rakam olan hayvancılık desteklerinin, 2020 yılı içerisinde ise hayvancılık ile uğraşan insanlar için burada önemli ve sevindirici bir haber bulunmaktadır. 2020 yılında yüzde 40.7 olabilecek bu artış ile birlikte, özellikle tarım sektörü ve hayvancılık çalışmalarının beklentilerine ve ortak çözümleri bulması çok daha kolay olacaktır. Yağlı tohumlar, bakliyat ve çay gibi ürün yetiştirme konusunda da desteklemenin yüzde 27.3 oranında artış ile beraber 4 milyar 590 milyon liradan, günümüzde 5 milyar 842 milyon liraya yükselmesine şahitlik edeceğiz. Burada ayrılan bütçe ile beraber, özellikle tarım ve hayvancılık konusunda önemli bir desteklemenin karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Mazot, gübre, organik tarım, fındık, tarım ve toprak analizi gibi destekleri, yine burada önemli olmaktadır. Bu desteklemelerinin ise 4 milyar 439 milyon liradan günümüz koşullarında yüzde 24.9 artış ile beraber 2020 yılı içerisinde 5 milyar 546 milyon lira ödeneği dönüşeceğini söyleyebiliriz.

Burada pek çok konuda önemli derecede artış yaşanırken, destek konusunda düşüş yaşanan tek unsur ve tek kalem organik tarım olacak. 369 milyon lira gibi bir destek 2019 yılında karşımıza çıkarken, burada yaşanan azalma %37.2 olarak kendini göstermektedir. 232 milyon lira gibi bir rakamın burada karşımıza çıkacağını söyleyebiliriz. Özellikle de kırsal kalkınma destekleri ile birlikte, tarım ormancılık hayvancılık gıda ve su ürünleri alanında, eğitim, meslek yüksekokulu veya üniversite mezunu girişimcilere, bu konuda 100 bin liraya kadar hibe desteği sağlanacağı bildirilmiş durumda. Amasya, Düzce, Mardin ve İzmir’de uygulanacak olan pilot uygulama ile birlikte, buradaki desteğin sonuçlarını görmek mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir