Tarım Ve Orman Bakanı Pakdemirli Teke Ve Koç Başına 500 Lira Destekleme Ödemesi Yapılacağını Söyledi

Tarım ve orman Bakanlığı’nın TÜDKİYEB tarafından yapılan 3 tarım şurası küçükbaş hayvancılığın güçlendirilmesi eylem planı toplantısı esnasında, tarım Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamalar gerçekten heyecan uyandırdı. 2020 yılı içerisinde hayvancılık konusunda önemli rekorlar yaşanacağını belirten Tarım Ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, özellikle bu konuda üretim boyutlarında belli bir takım sevindirici olayların ön plana çıkacağını söyledi. Bununla birlikte ülkemizde özellikle küçükbaş hayvancılığın çok daha iyi koşullara getirilebilmesi için, bu konuda hayvancılık sektörüne 33 milyon liralık hibe desteğinin sağlandığı hatırlatıldı. Küçükbaş hayvancılığın özellikle son yıllar içerisinde önemli bir gelişim gösterdiği biliniyor. Bu gelişimde devletin desteklerinin yine önemli bir payı olduğunu hatırlatmak gerekir.

2019 yılında 50 milyon baş hayvan karşımıza çıkarken, özellikle 2023 projeleri nezdinde bu artışın önemli sonuçlarını beklemek mümkün olacaktır. Özellikle bu dönem içerisinde hayvan varlığını insan nüfusu kadar arttırmak önemli bir projenin parçası ve hayali olarak görülmektedir. Bununla birlikte hayvancılıkta kabayım maliyetlerinin gerçekten hayvancılıkla uğraşan insanlar için büyük bir sorun oluşturduğu düşünülüyor. Daha ucuz ve daha kaliteli yem elde etme noktasında çiftçilere sağlanması gereken destek çok önemli. 2002 yılında bu konuda 35.6 milyon lira destek verilirken, 2019 yılında ise burada verilen destek rakamının 850 milyon lira olduğunu da bakan açıkladı. 17 yılda 5.9 milyar lira yem bitkileri destekleme ödemesi yapılırken, gerçekten bu konudaki muazzam artış doğru bir yatırım ile birlikte çiftçilere ve hayvancılara sağlanan desteğin avantajlarını göstermek durumundadır. Özellikle bakan Pakdemirli, 2023 yılının bu konuda sürprizlerle ve hedefler ile dolu olduğunu belirtti. Bu sürece kadar 2 milyon hektar alanı daha sulamaya açmaya hazırlandıklarını belirten bakan, böylelikle yem bitkisi üretme konusunda da iyi bir altyapının ön plana çıkacağını duyurmuş oldu.

Özellikle kaba yemi konusunda ihtiyaç karşılama noktasında bu projelerin gerçekten hayvancılık konusunda da insanlara önemli fırsatlar sağladığını unutmamak gerekiyor. Önümüzdeki dönem için küçükbaş hayvancılık eylem planı yapılırken, bu konudaki toplantı Antalya’da başladı. Hayvancılık yılı olarak ilan edilen 2020 yılı içerisinde, gerek bu konuda yatırımlar gerekse de bu yatırımların hayvancılık konusunda ortaya çıkardığı avantajlar, gerçekten dikkat çekici olacak. Özellikle hayvancılığın güçlendirilmesi eylem planı toplantısı, hem bakan hem de sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile birlikte gerçekleşti.

Antalya’da başlayan eylem planı toplantısı ile birlikte, özellikle ilerisi için umut bekleyen çok sayıda hayvancı için gerçekten umudu arttıracak projeler burada açıklanmak durumunda olmuştur. Önemli yatırımlarla birlikte hem yem ihtiyacı hem de hayvancılığın diğer sorunları gündeme getirilirken, 44 sayfadan oluşan eylem planında bu konuların çoğunu sorun olmaktan çıkaracak projeler bulunmaktadır. Gerçekten hem destekleme hem de sektörel bazda, hayvancılığın iyi bir yere gelmesi noktasında burada atılan adımların iyi bir sonuç vereceğini şimdiden söylemek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir