TARIM TEKNOLOJİLERİNDE GELİŞTİRİLMİŞ SİSTEMLER

Son yıllarda ki teknolojik gelişmeler tarım işletmeciliğinin seviye atlamasını sağladı. Bilgi ve iletişim teknolojilerinde ki gelişmeler tarım teknolojilerine etki ederek akıllı tarım ve makine sistemlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Tarım alanında kullanılan gelişmiş teknolojiler sayesinde üreticiler gerekli işlemlerin daha hızlı ve pratik bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktadırlar.

Pancarda ki yabancı ot mücadelesi için ilaçlama robotu

Bu alanda ki proje ile şeker pancarı tarlasında sıra üzerinde ve sıra aralarında ki yabancı otlar tespit edilip ilaçlama için üzerinde kontrol ünitesi, ilaçlama ünitesi, kameralar ile bilgisayarın yer aldığı bir ilaçlama robotu üretilmiştir. Bu robot sayesinde sıra üzerinde yer alan yabancı otlar renk ve şekil bilgisine, sıra arasında ki yabancı otlar ise renk bilgisine göre belirlenip ilaçlama yapılmaktadır.

Sıra üzerinde ki yabancı otların tespitinde yapay sinir ağları kullanılmaktadır. Sıra arasında ki yabancı otlar için de işleme teknikleri kullanılıyor. Hassas ilaçlama robotu ile yapılan ilaçlama ile normal şartlarda yapılan geleneksel ilaçlama karşılaştırıldığında %53,96 oranında tasarrufa geçildiği tespit edilmiştir.

Uzaktan algılama ile mısır veriminin tahmin edilmesi

Tarımsal üretim alanında bitkinin hasadı yapılmadan önce verim miktarını tahmin etmek iç ve dış Pazar koşullarında çok önemlidir. Bu doğrultuda özellikle son yıllarda tarlada ki ürünün ne kadar verim vereceğini tahmin etmek için bir sistem geliştirilmiştir. Uzaktan algılama yöntemi olarak tanımlanan bu yöntemde kırmızı ve yakın kızılötesi spektral yansıma ile hesaplanan NDVI değerleri kullanılmaktadır. Uygulama için yapılan çalışmalarda farklı verim veren mısır parsellerinin değerleri kullanılmıştır. Belirli mısır parsellerinin görüntüleri çekilerek görüntülerde ki NDVI değerlerinin hesaplamaları yapılarak uzakta algılama sistemi sayesinde önceden verim tahmini yapabilmek mümkün hale gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir