SU ALTINDA TOPRAKSIZ TARIM

İtalya Cenova’ da hayata geçirilen su altı tarım projesi tarım alanında büyük gelişmelerin yaşanmasını sağlayacak. Ocean Reef grubunun İtalya’ nın kuzeybatı kıyılarında ki derinliklerin altına su altı çiftliği kurarak suyun altında sebze ve bitki yetiştirebilmenin mümkün olabileceğini kanıtlamak için su altı tarım projesi başlatmıştır. Projeye Pisa Üniversitesi’ nin de dâhil olmasıyla denizin derinliklerine özel kaplar koyularak topraksız bir alanda özel kaplar içinde hem bitki yetiştirilebileceği hem de bitkilerin normalden daha hızlı geliştikleri gösterilmektedir.

Gıda ve Tarım Örgütü, dünyada ki kara kısmının sadece %11’lik bölümünün bitkisel üretim için kullanıldığını açıklamıştır. Bu durumda su altı topraksız tarım uygulaması sayesinde dünya üzerinde gıda kıtlığının ortadan kaldırılması mümkün olabilecek. Su altında topraksız tarım projesinin çalışmaları 2012 yılında başlatılmış olup proje adına Nemo’ nun Bahçesi adı verilmiştir. Projeyi yöneten kişiler denizin metrelerce altına bir hava balonu yerleştirdi. Su altı topraksız tarım üretimi bu balon içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Su altı topraksız tarımda yetiştirilen bitkiler

Su altında topraksız tarım yapabilmek için biyosferin içine sığabilecek bitkiler üretilmelidir. Çünkü yetiştirilecek bitkilerin büyüklüğünün belli bir sınır bulunmaktadır. Örneğin; su altında arpa, buğday ya da meyve ağacı yetiştirilemez. Fakat nane, domates, biberiye, şekerotu, sarımsak, goji meyveleri, fasulye, soya, sebze çeşitleri, şifa bitkilerine dair her şey ekilebilmektedir. Su altında topraksız tarım projesinden olumlu sonuçlar alınmaya başlandı. Proje yöneticileri su altında yetiştirilen ilk bitkinin çilek olduğunu ve tadına baktıklarını ifade ettiler. Su altında yetiştirilen bitkilerin gelişimini takip etmek için teknolojiyi kullanmaktadırlar. Su altında teknik bir kutu yerleştirilerek içerisine tablet ve web kamerası koyuldu ve izlenimler bunlar sayesinde yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir