Son 17 Yıl İçerisinde Hayvancılığa 33 Milyar Lira Destek Verildi

Tarım ve hayvancılık konusunda özellikle son 17 yıl içerisinde verilen destek, gerçekten rakamsal boyutlarda oldukça yüksek görünüyor. Konuda açıklama yapan Tarım Ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2002 yılında 83 milyon lira olarak karşımıza çıkmış olan toplam hayvancılık desteklerinin, yaklaşık olarak 60 kat artarak 2019 yılında 5 milyar liraya yükseldiğini söyledi. Tarım-hayvancılık ve benzer projelerin desteklenmesi kapsamında burada yürütülen faaliyetlerin insanlar için avantajlı sonuçlarını görmek mümkün olmaktadır.

2003 ila 2019 yılları arasında toplamda 33 milyar lira gibi olağanüstü bir rakamın hayvancılık desteği olarak bütçe şeklinde ayrılmış olması, bu konuda yatırım yapan insanlar için gerçekten önemli bir memnuniyet etkisi yaratmıştır. Aynı zamanda tarım ve hayvancılık konusunda devletin desteğini arkasında hisseden yatırımcıların, hem ülke ihtiyacını karşılamak hem de sektöre destek avantajları yönünden ciddi bir planlama içerisinde çalışmaları dikkat çekmektedir.

Bu Süreçte Gerçekleşen Projeler

Bakan Pakdemirli bu konuda yazılı açıklamalar yaparken, Güneydoğu Anadolu projesi, Doğu Anadolu projesi ve Konya Ovası projesi kapsamında mevcut illerin tamamında hayvancılık işletmelerine ait %50 hibe desteği uygulamasına ait 2015 yılında hayata geçen projeden bahsetmek gerekmektedir. Özellikle bu uygulamanın istihdam sağlama konusunda önemli bir proje desteği ortaya çıkmaktadır. Son 5 yıl içerisinde gerçekleşen önemli yatırım girişimleri ile birlikte 11.838 kişi için toplamda 311 milyon lira hibe desteği ödemesi yapılırken, bunun gerçekten sektöre önemli katkı ve avantaj sağladığı net bir biçimde görülmüştür.

Bu konuda söz konusu ödemelerin toplam 41 ilde 2.075 tesiste önemli bir karşılığı ortaya çıkmıştır. Faaliyete geçen bu girişimin, hem bölge ekonomisine katkısı hem de ülke ekonomisine genel anlamda desteği dikkat çekmektedir. Yaklaşık olarak 41 ilde gerçekleşen ahır yapımı ve tesis tamamlama pozisyondaki çalışmaların yanı sıra, hem koç hem de boğa ve teke alımı konusunda damızlık hayvan ihtiyacının özellikle bu sistemle karşılandığını belirtti. Bununla birlikte gübre sıyırıcı ve süt sağım makinesi alımları kapsamında yapılan çalışmaların, hibe desteğinden faydalanan sonuçlarını da burada görmek mümkün olmaktadır. Geçen yıl ise bu kapsamda gerçekleştirilen 402 yatırım ile birlikte, yine bu kadar kişiye gerçekleşen 45.2 milyon liralık hibe ödemesi yaptıkları devletin program açıklaması içerisinde önemli bir yer tutmuştur.

Tarım Ve Hayvancılık Yatırımları Her Yıl Artarak Devam Ediyor

Geçtiğimiz 17 yıl içerisinde üretim kalitesini ve sektörün avantajlarını geliştirecek önemli adımlar atılmıştır. 2020 yılında 83 milyon lira olarak başlayan ödeme, günümüzde ise 60 kat artmıştır ve 2019 yılında 5 milyar lira civarında bir rakam ortaya koymuştur. Son 16 yıl içerisinde toplamda 33 milyar lira hayvancılık desteğinin ödendiği belirtilirken, yatırımcılar için bu rakamın gerçekten memnuniyet verici sonuçlarını görmek mümkün olmuştur. Geçmişten bugüne yapılan yatırımlar ve olaya düz mantıkla yaklaştığımız andan itibaren, bu projelerin insanlar için kesinlikle zamanında ödenmesi gereken rakamlarla birlikte iyi bir sonuç yarattığını görmek mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir