Şimdiden Kurban Bayramı Hareketliliği Başladı

Kısa bir süre sonra başlayacak olan mübarek Kurban Bayramı için, tüm yurdumuzda hazırlıklar şimdiden başladı. Ülkemizde uzun süredir devam eden döviz dalgalanmaları ve sıcak para akışının durması, Kurban Bayramı’na olan beklentileri yükseltti. Kurbanlık alışveriş piyasası için uzmanlar yaptıkları araştırmalarda, ekonomi piyasasına ve hayvancılık piyasasına, ortalama 23-25 milyar liralık hareketlenme olacağı açıklanmaktadır.

Şimdiden Kurban Bayramı Hareketliliği Başladı

Her yıl tüm dünyada ve özellikle Müslüman ülkelerde birbirinden farklı hazırlıklarla kutlanan Kurban Bayramı bu yılda hazırlıklarına en zamanda başlandı. Geçen yıl dolu dolu geçirilen bayram, bu yılda renkli bir şekilde geçeceği kesin. Peki Kurban Bayramı Ne Zaman? Kurban Bayramı Hangi Tarihte ve kaç gün? Bu yıl Kurban Bayramı 10 Ağustos’ta Arefe günü başlayacaktır. 1’inci gün 11 Ağustos Pazar. 2’inci gün 12 Ağustos Pazartesi. 3’üncü gün 13 Ağustos Salı. 4’üncü ve son gün 14 Ağustos Çarşamba. 4 gün sürecek olan mübarek günler, aynı zamanda hafta sonunun da araya girmesi ile, daha uzun bir tatil dönemine denk gelmektedir.

Hayvan Satışlarının Geçen Yıl ve Bu Yıl İçin İstatistikleri

Ülkemizde faaliyet gösteren, Kasaplar Federasyonunun yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl 866.000 büyük baş hayvan, 2 milyon 680.000 küçükbaş hayvan satışı yapıldığını açıkladı. Aynı zamanda bu yıl ki beklenti ise 1 milyon üzeri büyükbaş hayvan, yaklaşık 3 milyonda küçükbaş hayvan satışı beklendiği açıklandı. Hayvan kesim fiyatlarının ise küçükbaş hayvanın 150 TL. Büyükbaş hayvan kesiminin ise 450 TL olarak geçen yıl ki fiyatla olacağı açıklanmıştır. Kurbanlıkların kesimi için, tüm illerimizde ve ilçelerimizde belirlenen alanlarda vatandaşlar kurbanlarını kesebilecekler. Yerel yönetimlerin vatandaşlar için ayırdığı bölgelerde hayvan satışı yapıldığı gibi, aynı zamanda kesim içinde farklı bölgeler belirlenmektedir.

Hayvancılık Sektöründe Hareketlilik Ne Kadar Sürecek?

Bilindiği üzere Kurban Bayramı vesilesiyle ülkemizde büyük ölçüde, ekonomik açıdan hareketlilik yaşanacak. Bu hareketlilik bu günlerde başladığı gibi bayramın son gününe kadar sürmektedir. Özellikle farklı bölgelerden gelerek, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarını satacak olan tüccarlar, ellerinde kalan kurbanlık hayvanlar içinde farklı çalışmalar yapmaktalar. Farklı bölgelerden geldikleri için, bulundukları satış bölgelerinde bulunan hayvancılarla pazarlık yaparak elde kalan hayvanları satışa sunan hayvancıların da olduğunu görmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir