Sahte Zirai İlaçlara ve Gübrelere Dikkat!

Sağlıklı ve ileriye dönük yatırım için, tarımla ve çiftçilikle uğraşan yüzbinlerce insanımızın aldıkları ürünlerin kalitesine dikkat etmeleri gereklidir. Son yıllarda sıklıkla karşılaşılan dolandırıcılık taktikleri arasında, piyasaya sürülen zirai ilaçlar ve gübre çeşitleri adeta çiftçilerin korkulu rüyası oldu.

Antalya’da Sahte Zirai İlaçlara ve Gübrelere Suçüstü!

Son dönemlerde birçok ilimizde zirai ilaçlar ve gübrelerde sahtecilik olduğu gözlemlendi. Özellikle geçtiğimiz gün Antalya’da yapılan operasyonda yaklaşık 150 ton sahte zirai ilaç çeşitleri ve gübre ele geçirildi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden basına yapılan açıklamada, tarımsal alanda kullanılmak üzere üretilen bazı ürünlerin, bir takım kişi ve kişiler tarafından sahte bir şekilde üretilerek piyasaya sürüldüğü gözlemlendi. Yapılan operasyonlar sonucunda piyasaya sürülmüş ve sürülmeye hazır 150 ton ürün ele geçirildi. Türkiye’de tanınmış markaların ürünlerini taklit eden bu sahteciler, ürettikleri ürünleri piyasaya süremeden Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yakalandılar. Yapılan açıklamada kullanıcıların bu tür ürünleri alırken kesinlikle bilindik firmaların ürünlerini tercih edilmesinin altı çizildi. Aynı zamanda sürekli tarım haberlerini takip ederek, zirai sektörde gelişmelerden haberdar olarak, bu gibi sahte ürün ve gereçlerin bilgisine kolaylıkla ulaşılabilir.

Tarım Haberleri Neden Takip Edilmeli?

Bilindiği üzere son yıllarda her alanda zirai gelişmeler yaşayan ülkemiz, aynı zamanda bazı ürünlerde sahteciliği de yaşamaktadır. Piyasaya sürülen birçok farklı ürünlerin sahte olması, hem piyasa ekonomisine ağır darbe vurmakta hem de üreticilerin ürünlerinin bozulmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda tüm üreticiler piyasadan haberdar olmak ve tüm zirai gelişmeleri yakından takip etmek için Tarım Haberleri ve piyasa haberlerini yakından takip etmeliler. Uzmanların yaptıkları açıklamada, ülkemizde son zamanlarda yaşanan bu sahte ürünlerden dolayı yüzlerce çiftçi büyük zararlar görmüştür. Birçok üretici piyasaya sürülen sahte ürünlerden habersiz olduğu için sıkıntılar yaşamaktalar. Bu sebeple insan yaşamı için önem taşıyan bitki üretiminde kullanılan gübre zirai ilaçlar hakkında kapsamlı araştırmalar yapılmalıdır. Sahte ürün ve markalar kesinlikle uzak durulmalı ve bu gibi girişimleri yapanları kısa sürede ilgili mercilere şikayet edilmeliler. Aksi halde ilerleyen yıllarda tüm bölgelerimizde sahte zirai ilaçlar ve gübreler nedeniyle büyük sıkıntılar yaşanacaktır. Bizler tarimhaberleri.net olarak ülkemizin en önemli sektörü olan tarım piyasasını sürekli analiz ederek, birbirinden farklı konuları ziyaretçilerimize sunmaktayız. Bizleri takip ederek ziraat ve tarım sektörü hakkında en yeni bilgilere sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir