Organik Gübre Desteği Ödemeleri Başladı mı? Organik Gübre Desteği Nedir? Organik Gübre Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Son zamanlarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de organik gıda tüketiminde büyük bir artış yaşanıyor. Bu yüzden de ülkemizde yoğun bir organik ürün talebi var. Organik üretim yapabilmek için de organik gübreye ihtiyaç duyuluyor.  Kimyevi gübre kullanım etkinliğini arttırma ve toprağın ihtiyacı olan besin maddelerin ülkemizdeki kaynaklardan karşılanabilmesi adına ilk kez 2019 yılında üreticilere organik ve organomineral gübre desteği verilmişti. 2020 yılı için de organik gübre desteği başlandı.

Organik Gübre Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli organik ve organomineral gübre desteğiyle ilgili ülkemizde 57 il içinde 18.892 çiftçiye 14 milyon 481 bin liralık destek ödemelerinin başladığını duyurdu. Bakan Pakdemirli tarafından yapılan açıklamada 2019 yılında organik ve organomineral gübre kullanan çiftçilere destek uygulanacağı belirtildi.  Ülkemizde toprağında organik madde kapsamını arttırmak, kimyevi gübre kullanım etkinliğini yükseltmek ve toprağın ihtiyacı olan besin maddelerini yerli kaynaklardan karşılamak  amacıyla işlem yapan çiftçilere dekar başına 10 TL destek yapılacağını belirtti.  Başvuru sürecinde icmal, askı ve kontrolleri tamamlanan çiftçiler için ödemeler başlayacak.

Organik Gübre Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda tescil belgesi olan katı organik ve organomineral ürünler, katı organik toprak düzenleyici ürünlerle birlikte kaplama gübre ve fermantasyon sonrasında elde edilmiş olan organik gübreleri belirlenen tarihler arasında Gübre Takip Sistemi üzerinden alan Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan çiftçilere arazi varlığıyla orantılı olarak dekar başı destekleme ödemesi yapılacaktır.

Yani organik gübre ödemesinden belirlenen illerde ÇKS kayıt sisteminde yeri olan ve Gübre Takip Sistemi üzerinden organik gübre talep eden herkes yararlanabilir.

Gübre Takip Sistemi Nedir?

Gübre Takip Sistemi çiftçilere en doğru, resmi seri numarası olan gübrelerin üretilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kullanılan bir sistemdir. Bu sisteme kayıtlı olan çiftçiler sistemden gübrelerini talep edebilirler.  Organik gübre talebi bulunanlar bu yıl dekar başına 10 TL ödeme alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir