NADAS ALANLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ PROJESİ

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Orta Anadolu Bölgesi’nde yer alan 9 il kapsamında Nadas alanların değerlendirilmesi projesi başlatılmıştır. Projenin amacı hem baklagil üretiminin artırılmasını sağlamak hem de nadas alanları değerlendirmektir. Proje süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir. 2018 yılında başlatılan projenin ikinci yılında da destekleme çalışmaları başlatılmış durumdadır. Projeye yeni dahil olan iller için tohum dağıtımı yapılırken ilk sene projeye katılan iller içinde münavebeye gidilerek farklı tohum desteği sağlanmaktadır.

Nadas alanların değerlendirilmesi projesinde ilk üretim yılında Niğde, Nevşehir gibi illerde %50 tohum desteği sağlanarak sertifikalı nohut tohumu dağıtımı yapılmıştır. Nohut hasadının yanı sıra arpa, buğday, çavar, tritikale, yulaf gibi sertifikalı tohum desteği sağlanmaktadır. 3. sezonda proje de yer alan çiftçilere yemlik baklagil ve yemeklik baklagil tohum desteği sağlanacaktır. Proje içinde ki çiftçilere tohum desteğinin yanı sıra bakanlık bünyesinde teknik eleman desteği, ekim, gübreleme, sulama, ilaçlama ve benzeri tarımsal üretim konularına dair teknik destek verilmektedir.

Nadas alanların değerlendirilmesi projesine Çankırı 2019 yılında dâhil edilmiş olup 25 bin dekar alan için 500 ton sertifikalı arpa tohumu desteği 478 çiftçiye verilmiştir. 2020 yılında ise Çankırı’ da nohut üretimi yapılması için 313.200 kg sertifikalı tohum desteği verilecektir. 2021 yılında ise arpa üretimi yapılacak olup sertifikalı arpa tohumu desteği sağlanacaktır. Proje sayesinde hem çiftçilerin nadasa bıraktıkları alanlar boş kalmayacak hem de ülkemiz ve çiftçiler açısından baklagillerden gelir artışı sağlanabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir