Küçükbaş Hayvan Keçi Kredisi Nasıl Alınır?

Sıfır faizli Abaza, Honamlı, Kilis, Tiftik, Saanen keçisi yetiştirme kredisi almak için harekete geçme zamanı geldi. Tarım ve hayvancılık bakanlığının desteği ve devletin bu konuda yönlendirmeleri ile birlikte devlet destekli hibe kredileri için gerçekten insanlar adına yeni bir umut ortaya çıkmış durumda. Özellikle keçi kredisi olarak bildiğimiz bu yatırım, yetiştirme hibesi olarak dikkat çekmektedir.

30 bin lira gibi bir rakam, burada gerçekten çiftçiler ve hayvancılar için memnuniyet yaratan bir rakamı göstermektedir. Pek çok özelliği olan ve faydalı hayvanlar olarak bilinen bu tür keçiler, hayvancılık yani küçükbaş hayvancılık ile uğraşan çiftçiler adına muazzam bir fırsat yaratmak durumundadır. Örnek olarak bir proje ortaya çıktığı zaman, bu yetiştirme projesine uygun hibe krediler ile veya faizsiz kredi desteği ile desteklenmesi, çiftçilerin en azından rahat bir nefes alması için önemli fırsat yaratmaktadır. Hazırlanmış projelerin geçerliliği gözden geçirildiği vakit, bu imkânlardan faydalanmak isteyen insanlar için iyi bir fırsat ortaya çıkmak durumundadır.

30 Bin Lira Geri Ödemesiz Keçi Yetiştirme Hibesi Tarım Ve Orman Bakanlığı’ndan

Burada çiftçi yetiştirmek için tarım ve orman bakanlığı 30 bin lira geri ödemesiz hayvancılık kredisi vermektedir. Özellikle tarla sahibi olmanız, köyde bir evinizin bulunması ve an itibariyle ÇKS kaydınızın olması, bununla birlikte yaklaşık 3 ila 5 yıl geriye dönük hayvancılık işi ile uğraşıyor olmanız yeterli olacaktır. Bununla birlikte keçi yetiştirme konusunda herhangi bir evrak ve belgenin olmasına gerek yok. Üstelik bu tip projelerden herhangi bir para alınmadığı gibi devlet desteğinin yardımı ile birlikte hayvancılık sektörünün gelişimi konusunda önemli gelişmeler ve adımlar atılmakta durumundadır. 30 bin lira gibi bir rakamın gerçekten küçükbaş hayvancılık için azımsanmayacak bir rakam olduğunu söyleyebiliriz.

Genç Çiftçileri Destekleyecek Küçükbaş Hayvancılık Destekleri

30 bin lira gibi bir rakamın ilk etapta iyi bir destek olarak karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Hayvan satın alımında herhangi bir destek olmadığı gibi hayvan yetiştirme projeleri ile birlikte bu konuda yapılan çalışmaların insanlara gerekli kolaylıkları sağladığı bilinmektedir. Özellikle genç çiftçilere verilen 30 bin lira destek konusunda, bu krediden faydalanmak için belli bir takım şartların yerine gelmesi önemlidir. Bu gereklilikleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • Büyükbaş hayvanlar ve küçükbaş hayvanların projelerinde, özellikle işletme proje ölçeğinden %50 daha büyük kapasiteli bir proje ortaya konmalıdır.
  • Toplamda 40 adet küçükbaş hayvanın ve özellikle bunlar içerisinde 2 erkek, 38 dişi hayvanın mevcut bulunması şartı ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde küçük hayvan yetiştiriciliği projesi ile birlikte müracaat gerçekleşmektedir. Bu kapasitenin altına ise kredi verilmemektedir.
  • Yapılan müracaata olumlu bir karşılık alındığı zaman, çiftçilere temin edilecek keçilerin TİGEM tarafından sağlanması mümkün olur.

Ziraat Bankası Keçi Kredi Fırsatları

Pek çok konuda çiftçi ve hayvancıyı destekleyen Ziraat Bankası, kredisi konusunda olduğu gibi farklı krediler noktasında daha yine çiftçilerin yanında olmaya devam etmektedir. Belli dönemlerde belli fırsatlar ortaya çıktığı gibi, yılın tamamında araştırma yaptığınız zaman Ziraat Bankası’nın bu konuda size avantaj sağlayacağı seçenekler ön planda olabilir. Hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılacak avantajı araştırmalar sonucunda, geri ödeme şartı olmayan veya sıfır faizli kredi imkânlarının burada ortaya çıktığı görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir