Koronavirüs Salgını Meyve-Sebzeye İlgi Artırdı

İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Melisa Tokgöz Mutlu, koronavirüs salgınının dünya çapında gıdaya ve tarıma karşı olan bakış açısını değiştirdiğini, meyve-sebzeye karşı ilginin arttığını belirterek, ilk 4 ayda Türkiye’nin gerçekleştirdiği meyve-sebze ihracatının yüzde 21,6 artış gösterdiğini söyledi.

Başkan Mutlu, yaptığı değerlendirmede, yeni tip koronavirüs salgını sonrası yaş sebze-meyve mamullerine karşı ilginin dünya genelinde arttığını söyledi. Salgın döneminin ilk 4 ayında, 2019 yılının aynı dönemine kıyasla tarım ürünleri ihracatında yüzde 2,9’luk bir artış olduğunu belirten Mutlu,  bu artıştaki en önemli unsurun yaş meyve-sebze mamullerinin olduğunun altını çizdi. Mutlu, bu dönemde ihracat yaş meyve-sebzede yüzde 21,6 artış gösterirken, meyve-sebze mamullerinin de yüzde 12,9 artış gösterdiğini ifade etti.

İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin ocak-nisan döneminde ihracatını geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22,5 artırmasıyla 118 milyon dolara yükselttiğini belirten Mutlu, sektörün genel ihracat artışına göre yüksek orana sahip olduklarını ifade etti. Ayrıca sektör olarak yıllardır dünyaya, Türkiye’nin gıda sektöründe dünyanın en güvenilir ülkesi olduğunu da gösterdiğini belirterek,  konuşmasının devamında bu zorlu süreçte ihracat rakamlarımızdaki artışın bunun en önemli ve güzel kanıtı olduğunu belirtti.

Üretimde Devamlılık Avantaj Sağladı


İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mutlu, pandemi sürecinde çalışanların sağlığını ön planda tuttuklarını ve üretime bu şekilde devam ettiklerini belirterek, insan için hayati öneme sahip bir sektörün sorumluğunun omuzlarında olduğunu aktardı. İnsanlık var olduğu sürece gıdaya olan ihtiyacın da aynı oranda artarak devam edeceğini ifade eden Mutlu, bundan dolayı üzerlerine düşen görevi salgın süreci boyunca da hakkıyla yerine getirmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Mutlu, Salgın sürecinde İspanya, İtalya, Portekiz gibi rakip diyebileceğimiz ülkeler ekim, hasat yapamazken, Türkiye’nin  üretime  ara vermeden devam etmesi yurt dışı pazarlarda bize avantaj sağladı dedi.Başkan Melisa Tokgöz Mutlu, Bu salgın sürecinin ülkelere artık tek bir tedarikçi ülke yerine çoklu tedarikçi ülkelerle çalışmak gerekeceğini gösterdiğini belirterek, bunun da Türkiye gibi tarım üretimi gerçekleştiren ülkelerin  önemini artırdığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir