Kırsal Kalkınmaya Verilen Hibe Desteği Ne Kadar?

Tarım ve orman bakanı Bekir Pakdemirli, kırsal kalkınma ya ne kadar hibe desteği verileceğini açıkladı. Özellikle ülke olarak kırsal kalkınmaya verilen büyük destekten bahsetmiş olan bakan, bu konuda tarım ve orman bakanlığının faaliyetleri konusunda da insanları bilgilendirmiş durumda. Özellikle belli bir takım kalkınma yatırımlarını destekleme programlarının, geçtiğimiz yıl içerisinde önemli bir sonucu ortaya çıkmıştı. 796 projenin 258 milyon liralık hibe desteği ile desteklenmesi, bu projeye ne kadar önem verildiğini göz önüne getirmişti.

Avrupa birliği katılım öncesi kırsal kalkınma programı noktasında, elbette ülkenin takip ettiği önemli projeler var. Bu projeler 2019 yılı içerisinde önemli yatırımlar ile beraber iyi bir sonuç vermiştir. 334 milyon liralık kamu katkısı içeren yatırım faaliyetleri ile pek çok kişinin ve özellikle de yatırımcıların avantajlı fırsatlardan en iyi biçimde faydalanma şansı olduğu bilinmektedir. Bu faydalanma şansı ve fırsatların değerlendirilmesi pozisyonunda ortaya koyduğu sonuçlar, insanlar için önemli bir memnuniyet etkisi yaratmış durumdadır.

2006 İle 2019 Yılları Arasında Kırsal Destek Kredilerinin 3 Milyar Liralık Hibe Sonucu Var

Geçtiğimiz 13 yıl içerisinde kırsal destekli krediler ve hibe seçeneklerinin 3 milyar liralık avantajlı sonuçları var. 796 projeye 258 milyon lira Türk lirası desteklemesi, 2019 yılı içerisinde ortaya çıkarken, 2006 ile 2019 yılları arasında 3 milyar liralık hibe desteğinin verildiği açıklandı. Burada 11.073 projenin hayata geçirildiği bilinirken, bu projelerin 5.611 adedi yeni tesis olarak karşımıza çıkmıştır.

4.777 adet tesisin ise kapasite artırımı ile birlikte ve teknoloji desteği ile birlikte faaliyetleri önemli bir değişim göstermiş durumdadır. Özellikle 685 adet projenin ise tamamlama projesi olduğu belirtilirken, bu hibe desteklerinin özellikle bu alanda 97 bin istihdam sağladığı da görülmüştür. Hem istihdama katkı yapacak hem de sağlıklı projeleri hayata geçirecek yöntemler ile birlikte, buradaki önemli projelerin insanlara katkı olarak büyük desteğini avantajını da görmek mümkün olmaktadır.

2019 Da IPARD Kapsamında Gerçekleşen Kamu Katkısı 334.1 Milyon Lira

Avrupa birliği katılım öncesi kırsala destek ve kalkınma programı sayesinde önemli yatırımların burada ortaya çıktığı görülmektedir. 2011 ve 2019 yılları arasında 3 milyar 952 milyon lira kamu katkısı içeren yatırımların, özellikle tamamlanması ile birlikte 13.366 işletmenin önemli faaliyetleri dikkat çekmiştir. 66 bin kişi için istihdam sağlayacak bu projenin, özellikle sağlıklı yatırımlarla birlikte kapsamlı bir proje olarak karşımıza çıktığını buradan belirtmek gerekmektedir.

Tarım kredisi hibe desteği ve hayvancılık konularındaki destek çabaları ile beraber, hem istihdam hem de bu sektörün devamlılığı mümkün hale gelmektedir. Değişik şekilde ihtiyaçları karşılayan projelerin maliyetinin yüksek olması, devlet desteği ile birlikte pek çok projenin hayata geçirilmesine destek sağlamıştır. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanlar için bu konuda sevindirici haberlerin devamı söz konusudur. Hemen her yıl gerekli yatırım ve hibe destekleri ile birlikte, sektörde çalışanlar için önemli projelerin gündeme geldiğini buradan belirtmek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir