DİKEY SERALAR TARIMSAL ÜRETİMİN YENİ SİSTEMİ

Dikey seralar işçilik, gübre, iklim şartları, sulama ve ekipman gibi tarım alanında kullanılan temel maliyet kalemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Dikey seraların en önemli yönü ise küçük ve kısıtlı alanlarda yüksek verim elde etmektir. Bu imkan sayesinde çiftçiler yüksek oranda gelir artışı sağlayabilecekler.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki 2050 yılında dünyada ki insan nüfusu yaklaşık 3 kat artış gösterecektir. Artan nüfusun besin ihtiyacının yeterli düzeyde karşılanması ve birim alanda yapılan üretimde elde edilen verimin oldukça yüksek olması için dikey seralar ve dikey çiftlik sistemleri tarım alanında çok iyi ve avantajlı bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Dikey seralarda organik üretim

Uygun fiyatlı, lezzetli, organik ve besleyici ürün yetiştirmek dikey seralar sayesinde artık mümkündür. Modern bir yöntem olarak çiftçilere birçok avantaj sağlayan dikey seralar gelecek nesillerin sağlıklı ve organik beslenebilmesi için stratejik bir öneme sahiptir. Dikey tarımın yaygınlaştırılması için desteklemeler yapılması gerekmektedir. Çünkü sistem kurulumu için maliyetler yüksek fiyat içermektedir. Dikey sera içerisinde kullanılan tüm sistemlerin kontrolü bilgisayar ile sağlanmaktadır. Sera içinde ki nem ve sıcaklık, gübre solüsyon kullanımı ve diğer değişkenler otomatik olarak ayarlanmaktadır.

Tarımsal üretimin yeni sistemi dikey seralar çiftçilere birçok avantaj sağlamaktadır. Avantajların yanı sıra genel olarak maliyete bağlı dezavantajları da bulunmaktadır. Ülkemiz açısından da oldukça önemli olan ve birçok çiftçi tarafından ilgi görecek dikey seralar ile ilgili ilk proje örneği Nevşehir’ de kuruluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir