ÇİFTÇİYE ELEKTRİK VE SU BORCUNU ÖDEMESİ İÇİN YÜZDE 9 SABİT FAİZLİ KREDİ İMKÂNI

Ziraat Bankası çiftçilerin biriken elektrik ve su borçlarını ödeyebilmesi amacıyla yüzde 9 sabit faiz ile kredi verecek.

Ziraat Bankası çiftçilerin birikmiş elektrik ve su borçlarını ödeyebilmesi için yeni başlattığı kredi uygulaması ile 36 ay vadeli ve yüzde 9 sabit faizle kredi verecek. Kredi limitini banka gerekli çalışmalar sonucu belirleyecek. Birikmiş olan elektrik ve su borçlarının ödenmesi için verilecek kredi ücreti üreticiye ödenmeden doğrudan borç bulunan ilgili kurum veya şirketin hesabına aktarılmış olacak.

Borcunu ödeyemeyen üreticinin elektriği kesildiğinden bu da üretimi olumsuz etkilemekteydi. Kredi sayesinde çiftçi birikmiş fatura borçlarını kapatabilecek.

Kredi Sayesinde Borçlar Kapatılabilecek

Ziraat Bankası tarımsal üretimin sürdürülebilirliğini arttırmak amacıyla çiftçinin elektrik ve su borçlarını ödeyebilmesi için kredi verecek.

Çiftçiler elektrik ve su borçları ile ilgili ödemeleri zaman zaman aksatabiliyor. Bu ödenmeyen borçlar zamanla birikerek elektrik ve su kullanımları da engelleniyor. Tüm bu olanlara bağlı olarak da tarımsal üretimde aksamalar meydana gelebilmektedir.

Başlatılan bu yeni kredi uygulaması sayesinde çiftçinin birikmiş elektrik ve su borcunu kapatarak üretimin devamlılığının sağlanması amaçlanıyor. Üretici krediyi çekerken geri ne kadar ödeme yapacağını da bilecek. Kredi ödeme dönemleri de üreticinin hasat ve gelir elde etme dönemiyle uyumlu olarak belirlenecek.

Kredi ve Ödeme Şartları

Ziraat Bankası’ ndan yapılan yazılı açıklamada, elektrik ve su borçlarının kapatılması amacıyla kullandırılacak olan kredi ve kredi ödeme koşulları şu şekilde olacağı belirtildi;

  • Kredi ile halen tarımsal üretim yapan ve resmi aboneliği bulunan çiftçiler, biriken tarımsal elektrik ve sulama borçlarını kapatabilecek. Üretici bu borçlarını  Ziraat Bankası’na yüzde 9 sabit faiz ve 36 ay vade  ile ödeyebilecekler.
  • Krediden yararlanmak isteyen üreticilerin kendi adına elektrik ve su aboneliğinin bulunması ve tarımsal üretim faaliyetlerini sürdürüyor olması gereklidir
  • Tüm bu şartları taşıyan üretici, aboneliklerinin bulunduğu kurumdan/şirketten borç kapama tutarını gösteren bir yazı ile çalıştıkları Ziraat Bankası Şubesi’ne kredi başvurusunda bulunabileceklerdir.
  • Son olarak banka gerekli çalışmaları yürüterek kredi limitini belirleyecek. Kredi üreticiye ödenmeden doğrudan bor bulunan ilgili kurumun/şirketin hesabına aktarılacak ve birikmiş olan borçların kapanması sağlanacak.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir