Büyük Baş Hayvan Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hayvancılık için dikkat edilmesi gereken konulardan biri de hayvan sağlığıdır. Özellikle besicilik yapacak olan kişiler birçok kriteri gözden geçirmeliler. Sağlık ölçütleri çok yönlü olup gözle tahlil edilmesi gereken ilk yer ise hayvanın Cidagosu (boyun üzeri kemiği) ve bacaklarıdır. Bacaklarında herhangi bir çürüme ya da tüy döküntüsü olmamalı ayrıca toynaklarında sinir ve et gözükmemelidir. Eğer bu kaideler dışında ise belirli bölgeler de enfekte olmuş demektir. Cidago yüksekte olmalı, bu konumda bulunması hayvanın et veriminin yüksek olduğu ve iyi beslendiği anlamına gelir. Cidagosu aşağıda olan ya da iki kürek kemiği arasında kalan hayvan ise iyi besi almamış sadece kuru yem ile (saman, talaş vb.) beslenmiş demektir. Bu durumda etin lezzeti ve yoğunluk miktarı düşük olacaktır. Alınacak Büyükbaşın küpeli olması, pasaportunun bulunması gerekmektedir. Küçük baş hayvanlara değinmek gerekirse belirtilen özellikler dışında bir de nakil belgesinin olması gereklidir.

Sağlıklı Bir Hayvan Nasıl Anlaşılır?

Hayvanın vücut uzuvlarını gözlemleyin. Daha sonra 10-15 metre kadar yürüterek topallık durumunu ve solunumunda ki düzeni kontrol edin. Hayvanın burnunun nemli olması önemli olması gerekir. Hayvan dişi ise meme kontrolü de büyük önem arz etmekte, kuru ve çatlak bulunan meme hayvanın hastalık geçirdiğini ya da yüksek ateşli olduğunu gösterir. Hayvanın dışkılama durumuna dikkat edilmeli kanlı/ishal dışkı olmamalıdır. Dış görünüşte dikkat edilmesi gereken diğer bir özellik ise tüylerdir. Hayvanın tüyleri parlak ve gür olmalıdır. Bu da doğru beslendiğini ve sağlıklı olduğunu gösterir. Enfekte hastalık geçirmiş olan hayvanın tüyleri karışık/seyrek ve mat olur. İyi besili bir hayvanın tabiri caizse et dolu bir fıçı gibi gözükmelidir.

Ortalama Sağlıklı Bir Hayvanın Fiyatı Ne Kadar?

Hayvanlar, küçük baş ve büyük baş olmak üzere iki düzeyde fiyatlandırılır. Genel olarak fiyat aralıklarına bakıldığında bölge ve satıcıya göre değişmektedir. Genel olarak hayvan fiyatları canlı et kilogramı için büyükbaş 26 TL küçükbaş 23 TL olarak satışta olduğu gözlenmektedir. Piyasada şu an satışa hazır halde bulunan, yerli üreticiden temin edilebilecek 1 milyon 217 bin büyükbaş, 3 milyon 895 bin küçükbaş olmak üzere 5 milyon 112 bin kesimlik veya beslemelik hayvan bulunuyor. Ortalama 400 kilogram canlı ağırlığa sahip büyükbaş hayvanın canlı kilogramının 21,72 lira civarında satıldığı gözlenmektedir. Eğer hayvancılığı meslek olarak ve sürekli gelir olarak düşünüyorsanız kesinlikle iyi fiyat analizi yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir