Buğday Üretiminde Hedef 20 Milyon Ton

Ulusal Hububat Konseyinin açıkladığı rapor doğrultusunda bu yıl buğday üretiminde beklenen yüzde 5 ile7’lik artış doğrultusunda üretimin 20-20,5 milyon ton civarında olması bekleniyor.

Ulusal Hububat Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bayram Sade, Türkiye Geneli Aylık Hububat Raporu’na ilişkin açılmalarda bulundu. Türkiye’de buğday üretiminin, geçen yılki üretime kıyasla yüzde 34 artarak, 23 milyon 225 bin ton olabileceğini açıkladı.

Bu yıl yağışların ortalamanın üzerinde seyrettiğini, buna bağlı olarak da buğday üretiminden bir yılda elde edilecek ürün toplamını artıracağını ifade eden Bayram Sade, ülke genelinde sonbahar yağışlarının daha önceki yılların ortalamasına göre yüzde 35, geçen üretim yılına kıyasla da yüzde 60 üzerinde olduğunu belirtti. Sade,
yağışların buğday üretimi üzerindeki etkisine ve önemine değinerek, yağışlı geçen  yıllarda azotun verim ve kalite açısından kritik bir besin elementi olmasından da bahsetti. Bu yıl yağışların ortalamanın üzerinde olmasına ek olarak azotlu gübre uygulaması da kaliteyi arttırdığını, buna bağlı olarak da ürünün pazar değerini de artıracağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir