Bireysel Sulama Sistemlerinde Hibe Desteği Kaldırılacağı Konuşuluyor

Her şeyden önce doğru cevabı almak adına bireysel sulama sistemlerinde hibe desteği kaldırılacak mı? Bu soruyu sormak gerekmektedir. Basınçlı ve güvenilir sulama sistemi konusunda, Sanayiciler Derneği halen hibe desteğinin belirlenmesinden dolayı dedikoduların ortaya çıktığını belirtti. Sulama sezonunun başlamasına neredeyse çok kısa bir zaman dilimi kalmasına rağmen, özellikle bu koyun hibe desteği bütçesinin belirlenmiş olmaması ve bu belirsizliklerin insanlar arasında huzursuzluk yaratması, bazı söylentilerin de ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Özellikle daha sağlıklı ve nitelikli ürün elde etme pozisyonunda, bu sulama sistemlerinin çiftçiler tarafından kullanılan önemli bir yöntem olduğunu da unutmamak gerekmektedir. Sulama ve benzeri hizmetler pozisyonunda önemli çalışmalar yapılırken, basınçlı sulama sanayicileri derneği bu konuya ait yazılı bir açıklama yapmış durumda bu yazımızda açıklama ise şu şekilde ortaya çıkmaktadır.

T.C. Tarım Ve Orman Bakanlığı kırsal kalkınma destekleri kapsamında üreticilere sağlanan bireysel sulama sistemleri, hibe desteği hem üretici hem de sanayi açısından önem arz etmektedir. Bu destekler üreticilerin modeli sulama sistemine daha kolay erişimini ve üründen maksimum verim olmasını sağladığı gibi, sanayici açısından da buradaki mevcut üretim pozisyonunun istihdam anlamında önemli çözümleri ve avantajları bulunmaktadır. Özellikle de devletimiz bu konuda 11 kalkınma planı bünyesi içerisinde, basınçlı su sistemlerine desteğin artacağını ve bu desteğin sürdürüleceğini beyan etmiş durumdadır.

Burada görmüş olduğunuz gibi kalkınma konusunda beklentiler önemli bir yer tutarken, bu beklentileri cevaplayacak çözümler noktasında yine insanların belli bir takip içerisinde olduğu görülmektedir.

2019 Yılında Benzer Bir Problem Yaşanmıştı

Geçtiğimiz yıl içerisinde bu konuda tebliğin yayınlanması, yürütmenin hangi kamu kuruluşuna nazarında gerçekleşeceği belirsizliği ortaya çıkmıştı. Bu problemi bakanlık oluru ile çözmek mümkün olduğu gibi, özellikle bu konuda yatırımcıların ve tarım sektörü ile uğraşan insanların rahatlaması sağlanmıştı.

Destekleme İçin Belirli Bir Bütçenin Ortaya Çıkması Gerekmektedir

Tarım kredi destekleri konusunda detaylı çalışmalar ve projeler yapılırken, özellikle bu belli birtakım aksaklıkların ortadan kalkması adına 2020 yılı içerisinde insanların beklentisine uygun projelerin ortaya çıkma ihtimali elbette ki var. Özellikle de sulama sistemlerinin belli bir perspektiften kontrol edilmesi, değerlendirilmesi ve desteklenmesi, bakanlığın kurumları tarafından takip edilmesi gereken bir süreçtir. Aynı zamanda destekli avantajlı kredi çözümleri ile birlikte bu konuda yapılan çalışmaların insanlarla yine iyi bir sonuç vermesi beklenmektedir.

Sulama Sezonu Yaklaşmasına Rağmen Herhangi Bir Değişikliğin Yasal Olarak Yapılmadığı Görülüyor

Geçtiğimiz yıl son günlere kadar gergin bir bekleyiş yaşandığı gibi, özellikle içinde bulunduğumuz dönemde yine gerekli adımların atılmadığı görülmektedir. Böylesine önemli bir konuda devlet tarafından zamanında atılmamış adımlar, bazı söylentiler ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle de hibe desteğinin kaldırılacağı konusunda dedikodular artarken, bunun önüne geçecek çalışmaları zamanında yapmak, özellikle tarım sektöründe çalışan insanların içini rahatlatacak bir sonuç ortaya koyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir