Bir Dönüm Yerden 80.000 Lira Kazanan Çiftçi

Bursa’nın Orhaneli ilçesinin Göynükbelen köyünde çiftçilik ile uğraşan Salih ARSİL, Tarım İlçe Müdürlüğü’nün önerisini dikkate alarak 2012 yılında bulunduğu bölgedeki ilk yaban mersini üretim tesisini kurdu.

Bir Dönüm Yerden 80.000 Lira Kazanan Çiftçi

Yaban mersini bitkisi ülkemizin birçok bölgesinde yetiştirilmektedir. Kültür bitkisi olarak yetiştirilmese de yabani bitki olarak üretimi ve çoğaltımı sağlanmaktadır. Dünya standartlarına göre bir dönüm elverişli tarlada ortalama 2.500 kg yaban mersini yetiştirilebilmektedir.1 dekar alana ortalama 250-350 adet yaban mersini fidesi dikimi sağlanabilmektedir. Ülkemiz çiftçiliği için büyük önem arz eden bu bitkinin ürün verimi fidenin bakım şartlarına ve türüne göre 8-16 kg arasında değişmektedir. Edindiğimiz bilgiler doğrultusunda 1 dönüm tarladan 1000 kg ile 3500 kg arasında ürün alınması mümkündür.

Yaban Mersini 1 Dönümde 80.000 TL Kazandırıyor

Yaban mersini kendi pazarında ve büyük marketler de 100 gr/20tl den alıcı buluyor. Yaban mersini Kanada/ABD/İsveç/Polonya gibi ülkelerde de bilinçli tarım projeleri altında üretilmektedir. Türkiye‘de de yaban mersini çiftçiliği git gide gelişmekte ve tarım teşvikleri verilmekte. Yaban mersini meyvesinin, yetiştirilmesini anlatmak ve idrak sağlamak için ilk olarak meyvenin kendi tabiatından bahsetmek gerekir. Mavi Altın’ın yüksekliği genellikle 1 metredir. Düzgün gri tonları vardır, yaprakları 3 cm ye kadar ulaşabilir. Çiçekleri çok küçük beyaz veya pembe renkte olabilir.

Yaban Mersini Nasıl Yetiştirilir?

Ekim işlemine hazırlık için öncelikle yetiştiriciliğin yapılacağı bölgede 50-60 cm derinliğinde ve 70-80 cm genişliğinde çukurlar açmak gereklidir. Daha sonra ekimin yapılacağı bölge(çukurlar) 10-15 cm yüksekliğinde çitlerle kapatılmalı. Bu işlemin ardından çukur kum, iğne ağaç yaprakları ve talaştan hazırlanan bir substrat ile doldurulur. Ekim yapılmadan önceki 3-4 saatlik süreçte tohumlar/aşılanmış çalılar/kökler nemlendirilmelidir. Yaban mersini çok ince köklere sahip olduğundan, yumuşadıktan sonra çok dikkatli davranarak hazırlanan substrat ve toprağa nakledilmelidir. Amerikalı yetiştiriciler bu hassaslığından dolayı kendi literatürlerinde yaban mersini köklerine “melek kılı” diyorlar.

Gübreleme işlemleri için önerilen gübre çeşitleri ve gereklilikleri ise şöyledir;

* Azotlu Gübreler: Her bir yaban mersini bitkisi ortalama 55 gram kadar azotlu gübreye ihtiyaç duyar. Tüm sezon için gübreleme işlemini 3 kez tekrarlamanız yeterli olacaktır.

* Fosforlu Gübreler: Her bir bitki için ortalama 30 gram fosforlu gübre ihtiyacı karşılar. Bir sezon boyunca 2 kez gübreleme işlemi yapılmalı. Bu işlemler özellikle Nisan ve Haziran aylarında uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir