BAKANLIKTAN BUĞDAY AÇIKLAMASI GELDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı, ülkedemizde buğday üretiminin ihtiyacı karşılamaya yettiğini, ithal edilen buğdayın ise ihraç edilen ürünlerin ham maddesi olarak kullanıldığı açıkladı.

Türkiye’nin yıllık buğday üretim miktarının ortalama 21 milyon ton olduğu, tüketim miktarının ise 19-20 milyon ton olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

İHRAÇ EDİLEN 4 MİLYON TON İŞLENMİŞ GIDADA KULLANILMAKTADIR.

“Rakamlardan da anlaşılacağı üzere ülkemizin buğday üretimi tüketimimizi karşılamaya yetiyor. Ülkemizin yıllık yaklaşık 4 milyon ton civarında buğday ithalatı bulunuyor. Gerçekleştirilen bu ithalat da büyük ölçüde un, makarna, bisküvi, irmik ve bulgur gibi ürünlerin üretimi için kullanılıyor, bu ürünler ise ihraç ediliyor. Yani ithal edilen buğday ihraç edilen ürünlerin ham maddesi olarak kullanılıyor. Bu sayede yurtiçi ürün arzı üzerinde baskı oluşmaksızın dışarıdan alınan ürünler işlenerek, katma değeri yüksek mamul madde olarak pazarlanıyor. Bu bilgiler ışığında ülkemizin net ihracatçı ülke konumunda olduğu da açıkça görülüyor. Neticede, buğday üretimi ihtiyacı karşılamaya yetiyor.”

KAYNAK A.A

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir