Anaç Koyun Ve Keçi Desteği İçin Tekrardan Önemli Bir Şans

Türkiye’nin önemli kurumlarından biri olan koyun ve keçi yetiştiricileri merkez birliği, özellikle takip ettiği plan ve projeler ile birlikte hayvancılık desteklerini ve ön plana taşımaya devam etmiştir. Birlik başkanı Çelik, 2019 yılı içerisinde anaç koyun ve keçi destekleri için zamanında başvuruda bulunmayan yetiştiricilerin tekrardan şubat ayı içerisinde önemli bir şansa sahip olduğunu belirtti. Daha önceden 1 Kasım 2019 a kadar başvuruda bulunamamış olan yetiştiriciler için, 12-17 Şubat dönemlerinde gerekli müracaat yapma fırsatları ortaya çıkmıştır. Burada tekrardan açılmış fırsatlarla birlikte gerekli müracaatı yapacak çok sayıda kişinin devletin sağladığı imkânlardan faydalanmak için önemli bir şeyse sahip olduğu görülmektedir.

TÜDKİYEB Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı olan Nihat Çelik, özellikle küçükbaş hayvancılık sektöründe, hem desteklerin artması gerektiğini hem de sağlanması gereken fırsatlarını artış göstermesi gerektiğini söyledi. Küçükbaş hayvancılık konusunda devlet desteği ile birlikte yürütülen önemli projeler, hem hayvancılık sektörü hem de gıda sektörünün sağlıklı malzemeler ile desteklenmesi anlamına gelmektedir. Tiftik ve çoban desteği gibi katkılarının olması ile birlikte, anaç koyun ve keçi başına verilecek 25 lira desteğin bu konuda örnek teşkil ettiğini görmek gerekmektedir. Özellikle bu konuda başvuru sürecinin 1 Kasım 2019’da sona erdiği hatırlanacak olursa, tekrardan yaratılan fırsat ile birlikte 12-17 Şubat döneminde tekrardan insanların başvuru için bir şansa sahip olduğu burada görülmüştür.

Tarım desteği ve hayvancılık kredi avantajlarının yanı sıra, destekler ile birlikte bu sektörlerin gelişim içerisinde olduğu bilinmektedir. Özellikle bazı fırsatları kaçıran hayvancılıkla uğraşan insanlar için, tekrardan belli bir zaman dilimi içerisinde fırsat sunulması, bu imkânlardan yararlanmak için insanlara büyük katkı sağlamak durumundadır.

Açılan Ek Süre De Yarım Milyon Hayvan Kayıt Edilmesi Bekleniyor

Tekrardan açılan ek süre yaklaşık 5 gün boyunca yoğun bir çalışma temposu da beraberinde getiriyor. Özellikle bu konuda 21.495.428 anaç koyun ve keçi için 180.249 yetiştiriciye ödemeler yapıldı. Bu ödemeler 537 milyon 385 bin 700 lira olarak karşımıza çıkmıştır. Tekrardan açılan ek sefer ve hizmet süresinin uzatılması ile birlikte ödemeler ve destek konusunda yeni bir yapılanmanın söz konusu olması mümkün olabilir. Daha önceki süreçte 180.054 yetiştiriciye gerekli ödemeleri yapılmışken, yaklaşık bu zaman zarfı içerisinde 7.000 yeni yetiştiricinin sistem içerisinde avantajlardan faydalanmak için ortaya çıktığı görülmüştür. Her süreçte bu sayılar ve rakamlar attığı gibi, gerek üretici sayısı gerekse de devletin bu konuda yetiştiricilere sunmuş olduğu ödeme fiyatları konusunda da rakamsal boyutlarında artış gösterdiği görülmektedir. Hizmet anlamında hayvan sayısının her süreçte daha fazla artış gösterdiği burada dikkat çekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir