AKILLI FİDE YETİŞTİRME MAKİNESİ

Ülkemiz tarım yapma eğilimine sahip olduğu için yüksek verime sahip, kaliteli fide üretimine ihtiyaç vardır. Türkiye’ de üretim için yılda 16 milyar sebze fidesine gerek vardır. Fakat yılda sadece 4 milyar sebze fidesi karşılanabilmektedir. Tarım alanında bunu bir problem haline getiren ve problem üzerinden yola çıkan HextechGreen akıllı fide makinesi buluşunu ortaya koydu. Topraksız tarım mantığı yönünde çalışma gösteren fide makinesi normalde 30 gün içinde yetiştirilen fideleri 10 gün içinde yetiştirmektedir.

Akıllı fide makinesinin özellikleri

Tarım alanında önemli bir yere sahip olan sebze fideleri için artık akıllı fide yetiştirme makinesi geliştirildi. Tarlalarına akıllı fide makinesi alan çiftçiler topraksız tarım yöntemiyle tohumlarını ekmekte ve internet üzerinden ekilen tohum çeşidini girmektedir. İşin geri kalan kısmını ise akıllı fide makinesi tamamlamaktadır. Makine bitkiler için yeteri kadar su sağlamaktadır. Güneş ışığı etkisi yaratan ışıklarla beslemektedir. Bütün fidelerin su ve güneş ışığından eşit bir şekilde yararlanması içinde fidelerin içeride dönmesini sağlamaktadır.

Kimyasal gübre ve zirai mücadele ilacı kullanma ihtiyacı duymadan çiftçi sadece bitki bantlarını makineye yerleştirme ve dijital panodan bitki çeşidini seçme işlemlerini yapmaktadır. Fide yetiştirmeye dair bütün süreç makine tarafından otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Fideler istenilen boyuta ulaştığında çiftçiye sistem üzerinden bildirim gidiyor. Akıllı fide makinesi sayesinde çiftçi hem daha ucuz hem de daha kısa sürede organik sebze fidesi yetiştiriciliği yapabilme imkanına sahip oluyor. Fide makinesi sayesinde %98 oranında su tasarrufu yapılmaktadır. Fide yetiştirme süresi 30 günden 10 güne düşürülmüştür. İlaç kullanımı olmadığı için organik sebze fidesi yetiştirilmektedir. Sebze yetiştiriciliğinde kullanılan plastik ürünler gerekmediği için plastik atıkların önüne geçilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir