Afgan Çoban Arayanların Dikkatine

Özellikle ülkemizde pek çok sektörde ucuz işgücü çalışmaları ve araştırmaları devam ediyor. Ülkemize sığınan Suriyelilerden sonra özellikle Afganistan’dan, yani savaştan kaçan çok sayıda insanın ucuz işçi kaynağı oluşturduğu bilinmektedir. Neredeyse 1000 1500 lira arasındaki bir rakam ile çalışmaya hazır olan bu insanların, aslında temelde bilgi birikimi ve alt yapısı da bulunmaktadır.

Hayvancılık konusunda devlet desteğini almak, bunun yanı sıra ucuz işçilik den faydalanmak, en azından sektöre yatırım yapanların bu işten kazanç sağlamasına destek vermektedir. Tarım sektöründeki yeri çok önemli olan hayvancılık sektörünün yüzde yirmi beş gibi bir pay alması ise gerçekten düşündürücü esasında burada yapılacak çalışmalarla birlikte bu payı biraz daha yükseltmek mümkün olabilir.

Afgan İşgücünün Çobanlık İçin Çiftçiye Sağladığı Destek

Daha önceden hayvan sürüsü idare etme konusunda belli bir altyapıya sahip olan Afgan çobanlar, gerçekten işini oldukça iyi yapıyor. Ülkemizdeki işsizlik oranı düşünüldüğü zaman, bu tip girişimlerin tamamının işsizlik oranına katkı sağlama ihtimali de oldukça yüksek görülmektedir. Türk işgücünün neredeyse bir rakibi olarak karşımıza çıkan seçenek aslında sizi yanıltmasın. Özellikle ülkemizde çobanlık rağbet görmeyen bir meslek. İşte bu sebepten dolayı özellikle çiftçilerin tercihlerinin bu yönde geliştiği görülmektedir.

Afgan Çobanlarının Oturma İzni Alması Çok Önemli

Oturma izni almayan Afgan çobanların, kaçak statüsünde olduğunu unutmamak gerekir. Özellikle de kaçak çalıştıran ve bu konuda cezayı göze alan insanlar olabilir. Yine de bu konuda bilgisi olmayan insanların da düşünülmesi gerekir. 8.381 lira gibi yüksek bir ceza, gerçekten insanları kendine getirecektir. Eğer çalışmak üzere Afgan bir çoban temin etmek istiyorsanız, onun ülkedeki oturum koşullarını gözden geçirmeniz ilk yapacağınız görevler olmalıdır.

Afgan Çobanları Tercih Nedeni

Ülkemizde hayvancılık gerçekten emek istiyor. Çoğu zaman çiftçilerin dahi emek vermekten usandığı bir ortam ortaya çıkmış durumda. Özellikle de dengesiz piyasalar hayvancılar için olumsuz koşulları gösterdiği durumlarda, ucuz iş gücü ile birlikte pek çok kişinin açığını kapatma girişimi burada dikkat çekmektedir. Maliyeti düşük işçilik ve ortalama 1500 TL gibi bir maaş ile beraber pek çok çiftçi ve tarım yatırımcısının hayvancılık konusunda ucuz maliyetler ile birlikte arayış içerisinde olduğu görülmektedir. Özellikle asgari ücretin 2324 lira olduğu bu dönemde düşük maliyetli işçi çalıştırmak suretiyle en azından hayvancılık sektörüne maliyeti düşük adımlar atıldığı görülmektedir.

Bu konuda ülkemizde araştırmalar devam ederken, hemen herkesin kendine uygun bir çoban tercih etmek için araştırma yaptığı da biliniyor. Yine de kendi köyünde, kendi mevkiinde; tanıdığı, bildiği insanları tercih eden çok sayıda sürü ve hayvan sahibi de bulunmaktadır. Bir şekilde özellikle köyün ve yerleşim biriminin hayvanlarını toplayıp düzenli bir şekilde çobanlık yapan yerli insanların olduğu da bilinmektedir. Şehre göç ve endüstriyel gelişime yakınlaşma sonucunda çoban bulmakta gerçekten insanların zorlandığı biliniyor. Afgan, Özbek, Suriyeli insanların ülkemize göç etmesi ile birlikte özellikle çobanlık sektöründe bir rekabet ortaya çıktığı burada görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir