7 Sektöre 2020 Hibe Kredisi

Tarım konusunda kalkınmayı destekleme noktasında ülkemizin önemli adımlar attığı görülmektedir. Yaygın bir şekilde 42 ilimizde ve toplamda 7 farklı sektörde önemli bir hibe desteğinin insanları umutlandırdığı görülmektedir. Yaklaşık 60 milyon Euro gibi önemli bir destek ile beraber burada pek çok çiftçinin kalkınma hamlesi ile kendine gelmesi beklenmektedir. Zaman içerisinde oluşan zararlarını karşılama noktasında pek çok çiftçinin devlet desteğine ihtiyaç duyduğu burada açıkça görülmektedir.

Hibe desteği veya ucuz kredi ile birlikte tarım ve hayvancılık konusunda pek çok farklı çalışmaların burada dikkat çektiği görülmektedir. Tarım ve orman bakanı Ekrem Pakdemirli’nin yaptığı açıklamalar, özellikle son dönemler içerisinde zarar içerisinde olan çiftçilerin yüreğine su serpmek durumdadır. Elbette bu konuda yapılan çalışmalarla birlikte insanların hibe desteği alması, az da olsa insanların yüreğine su serpen bir sonuç ortaya koymuştur.

Hangi Sektörlere Hibe Desteği Verilecek?

Çiftçilik faaliyetlerinin hem çeşitlendirilmesi hem de iş geliştirme tertibinin fırsata dönüşmesi projesi ile birlikte TKDK 302 kodu ile bir yayınlama da bulunma durumunda olmuştur. Özellikle 7 farklı sektörde karşımıza çıkan sonuçlar, hibe desteği bekleyen vatandaşlarımız için olumlu ve memnuniyet verici bir sonucu ortaya koymuştur.

Hibe desteği bulunan tarım sektörleri şu şekildedir;

  • Bitki üretiminin elden geçirilmesi, işlenmesi, çeşitlendirilmesi ve paketlenmesi.
  • Arıcılık sektöründe arı ürünlerinin üretilmesi, bu ürünlerin işlenmesi ve düzenli bir şekilde paketli hale getirilmesi.
  • Katma değer ürünler konusunda zanaatkârlık ortaya koyan ürünlerin desteklenmesi.
  • Kırsal bölgede turizm faaliyetlerinin ve eğlendinlen faaliyetlerinin desteklenmesi.
  • Su ürünleri yetiştiriciliği için hibe desteği sağlanması.
  • Makine parkları desteği.
  • Yenilenebilir enerji yatırımları.

Hibe konusunda araştırmacı olan vatandaşların, özellikle bu konuda geniş bir araştırma yapması çok önemli.

% 55 Hibe Verilen İller

Burdur, Aydın, Amasya, Konya, Samsun, Bursa, Manisa, Afyonkarahisar, Ankara, Çorum, Elazığ, Denizli, Sivas, Kahramanmaraş, Giresun, Çanakkale, Kütahya, Kastamonu, Aksaray, Malatya, Ordu, Nevşehir, Mardin, Şanlıurfa, Uşak, Trabzon ve Van illerimiz bu kategori içerisinde yer almak durumundadır. Özellikle çiftçilik yatırımları ile birlikte 100 bin TL’lik bir yatırım yapacak olursanız, % 55’lik bir yatırımla birlikte 55 bin lira gibi bir rakamı devletten alırsınız ve 45 bin lira gibi bir rakam cebinizden çıkar.

% 65 Hibe Veren İller

Tokat, Ağrı, Hatay, Muş, Mersin, Erzurum, Balıkesir, Diyarbakır, Çankırı, Yozgat, Ardahan, Karaman, Isparta, Erzincan, Kars, burada % 65 hibe diliminden faydalanacak şehirler. Yine aynı şekilde 100 bin TL’lik bir yatırım yaptığınızda, yüzde 65’ini yani 65.000 TL’sini hibe desteği olarak alırsınız ve cebinizden 35 bin lira gibi bir rakam çıkar. Toplamda 7 farklı sektörde yüksek seviyede yatırımlarla birlikte önemli bir hibe desteği burada karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bu durumun çiftçiler açısından memnuniyet yarattığını burada rahatlıkla söylemek gerekmektedir.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir