2020 YILINDA BAYBURT’ TA DESTEKLENECEK TARIM ÜRÜNLERİ

2017 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı Havza Bazlı Destekleme Modeli bünyesinde hem hayvansal üretim noktasında hem de insan beslenmesi açısından önemli yere sahip arpa, buğday, çavdar, mercimek, nohut, pamuk, kuru fasulye, dane mısır, çeltik, yulaf, tritikale, yağlık ayçiçeği, soya, çay, fındık, aspir, kanola, zeytinyağı, kuru soğan, patates, yem bitkileri, sertifikalı tohumluk kullanım, mazot gübre, fark ödemesi, yem bitkileri, fındık alan bazlı gelir destekleme uygulamaları 2020 yılında da sürdürülmeye devam edecektir. Bölgesel öneme sahip, stratejik açıdan önem gerektiren, ülkede arz açığına sahip tarım ürünlerinin 2020 yılında ki destekleme çalışmaları toprak, iklim, su kısıtı, topografya, istatistiki veriler, ekim nöbeti, STK önerileri ve il- ilçe müdürlükleri ile birlikte yapılan değerlendirmeler sonucu ürün listeleri belirlendi.

Desteklenecek ürün listesi

2020 yılında Erzincan ve Bayburt illerinde üretimi desteklenecek tarım ürünlerinin listesi şu şekildedir: Bayburt- Merkez: çavdar, arpa, buğday, mercimek, kuru fasulye, patates, yem bitkileri, tritikale.

Bayburt- Demirözü: çavdar, arpa, buğday, nohut, mercimek, yem bitkileri, çavdar, patates, tritikale.

Bayburt- Aydıntepe: buğday, arpa, çavdar, mercimek, kuru fasulye, yem bitkileri, patates, tritikale gibi tarım ürünlerinin desteklemesi yapılacaktır.

Erzincan ilinde ise Merkez olmak üzere Çayırlı, İliç, Kemaliye, Otlukbeli, Refahiye, Kemah Tercan ve Üzümlü ilçelerinde kuru fasulye, nohut, arpa, buğday, çavdar, yulaf, yem bitkileri, patates, kuru soğan gibi tarım ürünlerinin desteklemesi yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir