2020 Yılı Bal Üretim Hedefi 110 Bin Ton

Türkiye’de 2020 yılında 110 bin ton bal üretimi hedefleniyor.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Başkanı Ziya Şahin, 2020 yılında Türkiye genelinde 110 bin ton bal üretimi yapmayı hedeflediklerini açıkladı. Açıklamalarını Türkiye’nin bal ithal etmediğini, aksine bal ihraç ettiğini Dünya üzerinde de bal üretimi açısından Türkiye’nin önder ülkelerden birisi olduğunu belirterek sürdürdü.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Şahin, bu yıl hedeflerinin 110 bin ton bal üretimi gerçekleştirmek olduğunu belirtti.

Ziya Şahin yaptığı açıklama doğrultusunda Türkiye’de bal üretimi mevsiminin yeni başladığını söyleyerek arıcılarımızın korona virüs salgını döneminde de bal üretimini sürdürdüğünü ve hala da bal üretiminin sorunsuz bir şekilde devam ettiğini açıkladı. Ayrıca pandemi döneminde arı ürünlerine olan talebin de artış gösterdiğini belirterek bu durumun arı ve bala gösterilen önem açısından çok değerli olduğunu da ifade etti. 

Şahin, Türkiye’de bal sektörünün her yıl büyüdüğünü belirterek  Türkiye’nin bal üretiminde dünyanın lider ülkeleri arasında yer aldığını ve Dünyada arı ve bal üretiminde Çin’in ardından ikinci sırada olduğumuzu açıkladı. Bu sıralamayı daha da öne çekerek  elimizde bulunan bal nimetini daha iyi kullanmamız gerektiğini ifade etti. Şahin açıklamasının devamında ülkemizde çok değerli bal çeşitlerinin mevcut olduğunu, Türkiye genelinde 2020 yılında hedeflenen bal üretiminin 110 bin ton olarak belirlendiğini açıkladı. Türkiye’nin bal ithal eden bir ülke değil aksine bal ihraç eden bir ülke olduğunu belirtti.

Şahin, Türkiye’de 2005’li yıllarda kovan başına 19-20 kilo bal elde edildiğini. Şimdi ise 8 milyon kovan bulunduğunu ve  üretilen kovan başı balın 14-15 kilo civarında olduğunu söyleyerek bal üretim alanı çoğalır ve ilaçlama azalırsa kovan başı 30 kilo civarında bal alınabilme imkânı olabileceğini ifade etti.

Türkiye’deki bal üretimi yapılan alanların arttırılması gerektiğine dikkat çeken Şahin, Eğer bal üretimi yapılan alanlar artarsa bu sayede bal üretiminin de daha da artacağını söyledi.

Arıcılıkta dünyada ilk sırada bulunan Çin’de yıllık bal üretiminin 550 ton civarında olduğu biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir