2018 İkinci Dönem Buzağı Destekleme Kredileri Ne Zaman Ödenecek

Tarım ve orman bakanlığı tarafından ülkemizdeki hayvancılığın daha iyi şartlarda yapılabilmesi için bir destek şeklinde karşımıza çıkan 2018 ikinci dönem buzağı desteği, henüz ihtiyaç sahiplerine ulaşmadı. Buradan geçen zamanla birlikte özellikle hayvancılık işi ile uğraşan insanların bu konuda merak içerisinde kaldığı bilinmektedir. İlk olarak 2 Temmuz ve 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında ilk destek verilirken 2. dönem desteklerinin henüz ödenmediğini buradan belirtmek isteriz. Çok sayıda insanın bu konuda merak içerisinde olduğu bilinirken, gerçekten buzağı destek kredileri ne zaman yatacak insanlar bu konuda beklentilerini gizlemiyor.

Aradan geçen zamanla birlikte elbette ki beklentilerin çok daha arttığını buradan belirtmek gerekmektedir. Hayvancılık ile uğraşan vatandaşlarımız için, burada yılda iki kez destek çalışmaları yapılmaktadır. Özellikle buzağı destek olarak bilinen bu çalışmalar neticesinde, 2018 yılında ikinci dönem ödemelerin henüz yapılmadığını da buradan hatırlatmak isteriz. Bu konuda Tarım Ve Orman Bakanlığı’nın ne gibi bir davranış içine gireceği de merak konusu.

Buzağı Destekleme Birim Ücretleri Ne Kadar?

Buzağı destekleme ücreti olarak gördüğümüz bu geri ödemelerin, tarıma ve hayvancılığa destek nazarında yapılan çalışmalar içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu unutmamak gerekiyor. Elbette ki buzağıların farklı şekillerde geri ödeme koşulları var. 4 ay ve üzerindeki buzağılar için hayvan başı 350 TL geri ödeme yapılırken, soy kütüğüne kayıtlı olanlara 500 TL ödeme yapılmaktadır. Döl kontrolü boğanın yavrusu özellikle ilave olarak 50 TL, yetiştiricilik belgesi ilave olarak 200 TL hayvan başı geri ödeme yapılmaktadır. Bu geri ödemeler ile birlikte rahat bir nefes almak isteyen hayvancılıkla uğraşan çok sayıda insan olduğunu akıldan çıkarmamak gerekmektedir. Bu gibi fırsatlar ve imkânlar ile birlikte özellikle insanların hayvancılık gibi önemli bir konuda devlet desteği ile beraber daha iyi bir yere gelmesi mümkün olmaktadır.

Buzağı Destekleme Kredisi Başvuru Şartları Nedir?

Buzağıları 120 gün öncesinde yani 4 ay öncesinde satma şartları

Özellikle en az 50 dişi sığır olanlar buzağıların, 4 ay büyütmeden erken yaşlarda satma şansına sahip olmaktadır. Özellikle de buzağıların satılması konusunda bağlı kayıtlı olduğu bilinen ilçe müdürlüklerine, satışın yapılacağı buzağıların kulak küpe numaralarının liste olarak bildirilmesi ve dilekçe ile birlikte bu konuya işaret edilmesi önemlidir. İl ve ilçe müdürlükleri ise burada elde etmiş olduğu bilgiyi HAYGEM ile paylaşmak durumundadır. Yetiştiricilik bölgesi ve bu bölgede bulunan illerin buzağılara karar kapsamında ilave destek verilmektedir. Soy Kütüğü Desteği

Özellikle burada soy kütüğüne kayıtlı olan bir anadan dünyaya gelmiş olan buzağının, aynı zamanda hem anası hem de sperması aynı ırktan tohumlanmış olmalıdır. Bunun yanı sıra süt ölçümü yapılan ayda, mevcut işletmede mevcut inek sayısının en az üçte ikisinin süt verimleri ölçülmüş ve sisteme kayıt edilmiş olmalıdır. Bu süt ölçümlerinin belli düzenler içerisinde yapılması önemli olduğu gibi, en başta da 2018 yılında en az bu işlemin 6 kez yapılması bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Döl Kontrollü Boğanın Yavrusu İlave Desteği

Özellikle belli bir zaman aralığı ile birlikte döl kontrolünden geçmiş olan boğaların, bizim ülkemizde üretilen belli spermalardan doğan ve tohumlama ve tarihi ile belgesi ile doğrulanabilen buzağılara ilave desteği verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir